Do fitka nechoďte!
Rozhodli jste se s námi hubnout do plavek a nemáte přitom kde cvičit? To je jenom výmluva. Stačí doma najít několik metrů čtverečních volného prostoru, ušetřit několik pár tisíc a máte vlastní fitko.
Jak však varují odborníci, kromě peněz a místa potřebujete ke zřízení domácí tělocvičny ještě jednu velmi důležitou věc - pevnou vůli. Právě nedostatek motivace bývá na začátku situace známé v mnoha rodinách. Rotoped se po několika týdnech či měsících používá k odkládání věcí. Stejně tak existuje spousta opačných případů mnozí si nejprve na cvičení vyhradili kout v ložnici se základním zařízením. Postupně se však jejich fitness rozrostlo na celou místnost. Pokud jste však "cvičící" začátečník, měli byste do veřejné tělocvičny zajít. Žádný učený z nebe nespadl a profesionální trenér by vám měl ukázat, jak správně provádět jednotlivé cviky. začněte od podlahy
Na domácí tělocvičnu se doporučují dobře větratelné prostory, orientované spíš na východ až sever. Nabídnou ideální podmínky ke cvičení, tedy dostatek čerstvého vzduchu a teplotu kolem dvaceti stupňů. Nároky na podlahovou krytinu v domácí tělocvičně nejsou tak vysoké jako ve veřejných prostorech, kde se střídají stovky lidí. Můžete vystačit i se zátěžovým kobercem. Ideální jsou však speciální gumové krytiny z tvrzené pryže. Dají se koupit zhruba v ceně tisíc korun za metr čtvereční. Jenže podobnou službu vám odvede i měkčené PVC, které pořídíte za třetinu. A co dřevo, nebo laminátové podlahy? Raději ne, sice se dobře udržují, ale do těchto prostorů jsou příliš tvrdé. K základnímu zařízení posilovny patří také zrcadla. Měla by pokrývat minimálně jednu stěnu, abyste si v nich mohli kontrolovat správnost prováděných cviků.
Zahřát a posilovat
Stejně jako ve velkém komerčním fitness centru také doma potřebujete dvě základní zóny: aerobní a silovou.
Aerobní, také se jí říká kardiozóna, slouží k rozcvičení, prvnímu protažení, rozehřátí a posilování kardiovaskulárního systému. To všechno zvládnete za dvacet a více minut na rotopedu, ergometru, stepperu, běžícím pásu nebo wave vlně simulující in-line bruslení. Některý z těchto přístrojů by proto doma chybět neměl. Jejich cena začíná zhruba na patnácti tisících. Že jste je viděli v hypermarketu za pětinu? Pokud to myslíte s cvičením vážně, tak se jim raději vyhněte. Pokud vás nezajímají technické parametry jako velikost setrvačníku, pro který platí čím větší, tím lepší, nebo kvalita digitálního displeje, možná uslyšíte na stabilitu. Zvlášť pro větší a mohutnější pány platí, že by jejich zátěž přístroj nemusel vydržet.
Ať si svaly přijdou na své
K posilování celého těla vám postačí měkká podložka, víceúčelová lavice a činky. To je vybavení suma sumárum za šest tisíc korun. Takové cvičení je však opravdu
jen pro ty nejvytrvalejší. Většina lidí dává přednost cvičícím strojům. Zatímco v tělocvičně slouží k posilování jedné svalové skupiny jeden stroj. Doma si to kvůli místu i penězům dopřeje málokdo. Na řadu proto přicházejí univerzální stroje, sloužící k procvičení skoro celého těla a všech členů rodiny. Univerzální stroje, které různě přenastavujete a cvičíte na nich déle ne na těch speciálních, jsou mnohem více namáhány. Proto byste se při jejich výběru měli řídit onou poučkou "nejsem tak bohatý, abych si mohl kupovat levné věci". Zvolíte-li si kvalitní a osvědčené výrobky - klidně se i zeptejte dalších majitelů, jaký s výrobkem mají zkušenosti - vyvarujete se situaci, kdy vám někde něco praskne nebo se zadrhne a přestane fungovat... Spíš jen pro zajímavost: velmi dobrý univerzální posilovací stroj s více než dvaceti funkcemi, jaké se prodávají ve fitness centrech, stojí kolem 150 tisíc korun. V domácí posilovně přijdou vhod také žebřiny, které pomohou při posilování i při závěrečném protažení.